Ana Sayfa
07 Aralık 2017 ( 2320 izlenme )
Reklamlar

ZARRAB DAVASINDA HALK BANK ŞOKU!..

Bu ne rezillik!.. Suçsa ne yaptınız, suç değilse neden ABD'ye şikayet ettiniz diye sormazlar mı adama!..

"HALK BANKASINA KARŞI DAVA"

Reza Zarrab’ın da tutuklanması ile son bulan 17 Aralık 2013’teki soruşturmanın ardından; dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın görevlerinden ayrılmasıyla birlikte, ‘yeni’ Halkbank yönetiminin, “Reza Zarrab’ın ABD yaptırımlar listesine alınmasını önerdikleri” ortaya çıktı. 

Bu öneriyi yapan ekibin arasında davanın tutuklu sanığı Hakan Atilla’nın bulunduğu anlaşıldı.

17 ARALIK SONRASI HALKBANK YÖNETİMİ ABD’Yİ ZARRAB İÇİN UYARMIŞ!

Hakan Atilla’nın avukatları 2014 yılının Ekim ayında Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan görevden ayrıldıktan sonra o dönem Halkbank Genel Müdürü olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın ABD Hazine Bakanlığı temsilcileri ile bir görüşme yaptıklarını anlattılar.

Bu görüşmede Halkbank’ın, Reza Zarrab’ın yaptırım listesine konulmasını önerdiklerini açıkladılar.

ŞAHSINA MÜNHASIR DAVA”

Konu duruşmada bugün jüri salona alınmadan hemen önce ABD Hazine Bakanlığının yaptırımlar konusunda tanıklık edecek yetkilisinin ‘ne konuşup ne konuşmayacağı’ tartışması sırasında gündeme geldi. Hakim Richard Berman; her iki tarafa da bu konu konusundaki tezlerini sordu. 

Savcılık, görülmekte olan mevcut davanın ‘şahsına münhasır’ bir dava olduğunu ifade ettiler.

“HALK BANKASINA HEM CEZA HEM DE YAPTIRIM DAVASI”

Bu çerçevede Halkbank’a karşı da sadece ‘yaptırım’ değil ‘ceza davası’nın da açılabileceğinin işaretini verdiler. Buna gerekçe olarak da Reza Zarrab’la iş yapan Halkbank üst yönetiminin ‘sahte belgelerle yaptırımların delinmesine yardımcı olmalarını’ gösterdiler. 

Savcılık makamı normalde yaptırımları delen yabancı mali kurumların değil, yaptırımı delenlerin de yaptırıma uğradıklarını ancak bunun, sahte belgeler yüzünden, daha önce hiç görülmemiş ‘şahsına münhasır’ bir dava haline geldiğini ifade ettiler.

Rocco, sunumunun sonunda da 2014 yılının ekim ayında, Halkbank’ın Ali Fuat Taşkesenlioğlu olduğu dönemde, hem Atilla’ın hem Halkbank yönetiminin kendileriyle temasa geçen ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OPAC) yetkililerine ‘Zarrab’ın yaptırım listesine alınmasını önerdiklerini” söyledi.

HAKİM ŞAŞIRDI TEKRAR ETTİRDİ!

Bu bilgiye şaşıran Hakim Berman bunun bir kez daha teyidini istedi. Berman “Yani Halkbank 2014 Ekim’inde ‘Zarrab’ı yaptırım listesine alın’ mı dedi?” diye sordu. Rocco bunu bir kez daha teyit etti.

Tartışmaların ardından duruşmaya geçildi.
Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Başkanlık ve Yeni Anayasaya Karşı Yapılan Bu Video Sosyal Medyada İzlenme Rekorları Kırıyor Vücudunuz Kalp Krizi Gerçekleşmeden 1 Ay Önce Sizi Uyarıyor – İşte Herkesin Bilmesi Gereken Gerçekler Gerçek Bir Hikaye: Psikoloğun Bile İçini Ürperten Esrarengiz Çocuk Defne Yaprağını Yakıp 10 Dakika Bekleyin Gerçekleşenlere Siz Bile İnanamayacaksınız