Ana Sayfa
22 Kasım 2017 ( 2423 izlenme )
Reklamlar

YSK TEKLİFİNDE ŞOK AÇIK!.. CHP AYAKTA!..

YSK TEKLİFİNDE ŞOK AÇIK!.. CHP AYAKTA!..

CHP: SANDIK MÜŞAHİTLİĞİ KALDIRILMAZ

CHP: SİYASİ PARTİLER SANDIĞI DENETLEMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Meclis'e sunulan YSK yasa teklifine tepki göstererek müşahitlik ve sandık başkanlığı maddelerinin geri çekilmesini talep etti.

 Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının ardından MYK’nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) teşkilat yapısına ilişkin AKP tarafından verilen kanun teklifini değerlendirdi.

Teklifte, seçim güvenliğini tehdit eden iki önemli konunun olduğunu kaydeden Tezcan;

"MÜŞAHİTLİK KALDIRILAMAZ"

 “Biz müşahitlik uygulamalarının daha etkin ve yaygın olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede sadece siyasi partilerin değil, sivil toplum örgütlerine sandık denetiminin açılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz bu yönde iyileştirmeler yapılmasını beklerken, siyasi partilerin dahi müşahitlik uygulamasını sınırlayacak adımlar, doğru adımlar değil” dedi.

Tezcan, ikinci olarak ise, siyasi partilerin sandık başkanı önermesine ilişkin maddenin yürürlükten kaldırılmak istendiğini belirterek;

"SİYASİ PARTİLER SANDIĞI DENETLEYECEK"

“Bu, siyasi partileri seçim sürecini denetlemekten kenara çekmek, sandık güvenliği konusunda daha olumsuz bir pozisyon yaratmak anlamına gelir. Bu düzenlemelerin YSK’nın teşkilat yasasıyla ilgisi yoktur. Bu nedenle, bu düzenlemelerin şu aşamada, burada bulunması doğru da değildir” dedi.

Kanun teklifini veren AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a seslenen Tezcan, şunları kaydetti:

“AKP OLUMLU NOKTAYA YANAŞIRSA, YSK’NIN TEŞKİLAT YASASI HIZLA GEÇER”
“Bizim AK Parti’den ve teklif sahibinden beklediğimiz şudur, YSK’nın bir teşkilat yasasına ihtiyacı vardır. Bu teşkilat yasasını hızla geçirilebilir, bu ihtiyacı giderebiliriz ama konuyla ilgisiz ve seçim güvenliğinde ciddi sıkıntı yaratacak bu hükümleri koymak, bu yasayı tartışmalı hale getirir.” 

kaynak:yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ülkesinde yaşanan gerçekleri nefesinin yettiğince Haykırarak söyledi ,susturamadılar..Önce Mikrofonu kapattılar,sonra kürsüden indirdierl AKP ile FETÖ arasında bir çözüm süreci başlatıldı !' ABİ BU NEDİR YAA GÜLMEKTEN ÖLECEKSİNİZ :)) 'ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NE ANAYASAL SUÇ, 'HİLAFET' ŞART DİYEN; ŞERİAT AŞIĞI ŞEYH