Ana Sayfa
07 Aralık 2017 ( 1611 izlenme )
Reklamlar

UZMANLAR UYARDI: ÖNEMLİ BİR BİLGİDİR! FİLİZLENMİŞ PATATES YENİR Mİ?

PATATESLER FİLİZLENİNCE NE OLUR?

Patatese yakından baktığınızda üzerinde minik noktalar olduğunu görürsünüz. Bu noktalar kök boğumlarıdır. Yer üstündeki bitkilerde bu boğumlardan yeni yapraklar ve dallar çıkar. Eğer patatesi deaydınlık yerde bekletirseniz zamanla bu noktalardan filizler çıkar.


Evdeki ısı sebebiyle tetiklenen büyüme güneş ışığı da söz konusuysa hızlanacaktır. Peki, patates filizlenince neden yememeliyiz? Güneş ışığına maruz kaldığında yumru kök bitki olan patateste bir dizi fizyolojik reaksiyon meydana gelir.


Klorofil üretimi yeşil renk oluşumunu tetikler. Yeşil renk zararlı değildir, aksine demir gibi faydalı minerallerin artışını sağlar.


ZEHİRLENME BELİRTİLERİNE NEDEN OLUR


Ancak gün ışığı ve ısı patatesteki solanin üretimini de tetikler. Solanin, fazla miktarda tüketildiğinde zehirlenme belirtilerine neden olur.


Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir.

Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur.


Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi ÖNERİLMEZ. Bu bilgiyi paylaşarak tüm sevdiklerimizi bilgilendirelim…


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CUMHURİYET YIKILDI ERDOGAN 1.PADİSAHIMIZ. duyda inanma Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? sağlık kalitenizi artıracak birbirinden pratik bilğiler Cahil İnsanları Bir Çırpıda Tanımanız Için Bilge Konfüçyüs’ün Şu 8 Altın Sözünü Unutmayın