Ana Sayfa
24 Nisan 2017 ( 1109 izlenme )
Reklamlar

Türkiye ÇAYKUR'un hisselerinin rehin olup olmadığını merak ediyor! ÇAYKUR'un durumunun sorulduğu Ekonomi Bakanı bakın o soruya nasıl cevap verdi?

Bakan ÇAYKUR hisseleri rehinli mi bilmiyor

Türkiye'nin gözde kurumlarından ÇAYKUR'un durumunu vatandaş bilmiyor. Vatandaşın bilmemesi normal çünkü Ekonomi Bakanı da bilmiyor. Varlık Fonu bünyesindeki ÇAYKUR hisselerinin rehinli olup olmadığına ilişkin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ÇAYKUR ile ilgili gündeme gelen iddialara ilişkin konuştu. Bakan Zeybekci “Söylendiği gibi bir ortaklık veya satış planı yok” dedi. Zeybekci, Varlık Fonu bünyesindeki ÇAYKUR hisselerinin alınan krediye karşılık rehin verilmesine ilişkin ise “Çaykur’da bildiğim kadarıyla rehin durumu yok” şeklinde konuştu. Varlık Fonu özerk bir yapılanmada olduğu ve halka arz edilmiş durumda olmadığı için şirketin yaptığı işlemler anında öğrenilemiyor.
Varlık Fonu yönetimi (Soldan sağa): Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Sabah Gazetesi Yazarı Erdoğan Alkin, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Oral Erdoğan.


Varlık Fonu yönetimi (Soldan sağa): Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Sabah Gazetesi Yazarı Erdoğan Alkin, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Oral Erdoğan.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bloomberg HT canlı yayınında konuştu. Zeybekci büyük şehirlerden hayır oylarının önde çıkmasına ilişkin olarak “Edirne-Antalya hattında niye istediğimiz sonucu alamadığımız konusunu iyi çalışmamız lazım” dedi. Zeybekci Denizli’de hayır çıkmasından dolayı da bir burukluk olduğunu ifade etti.


“İLK FIRSATTA OHAL’DEN KURTULMAK LAZIM”

OHAL’e karşı olduğunu ancak Türkiye’de bunu gerektiren ortamın bitmiş olması gerektiğini söyleyen Bakan “Başta FETÖ olmak üzere terör tehdidi ortadan kalkmalı. Türkiye ilk fırsatta OHAL’den kurtulmalı” dedi.

‘YÜZDE 70 HİSSE 650 MİLYON DOLARA REHİN’

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen geçen cuma günü 650 milyon dolar borç karşılığında ÇAYKUR’un hisselerinin rehin gösterildiğini söylemişti. Pekşen, “Varlık Fonu içerisine konulan ve esasında özelleştirme kapsamında olan şirketler, TBMM denetimi dışına çıkarılmasının yanı sıra Özelleştirme İdaresi’nden alınarak Varlık Fonu’na devredilmesi sonucunda yeni bir borçlanma süreci başlatılmıştır. Son günlerde çeşitli medya organlarına yansıyan Katarlılardan alınan 650 milyon dolar borç karşılığında ÇAYKUR’un yüzde 70 hissesinin teminat olarak gösterildiğine yönelik haberler de bu vahim tabloyu doğrular niteliktedir” açıklamasında bulunmuştu.

VARLIK FONUNDA HANGİ ŞİRKETLER VAR?
Ziraat Bankası, Türk Telekom, THY, Halkbank, PTT, Çaykur, Milli Piyango, Borsa İstanbul, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, TÜRKSAT, ÇAYKUR, Eti Maden.

‘DUYUN-U UMUMİYE OLARAK YAŞADIK’

Ardından CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, ÇAYKUR’un Varlık Fonu’na devrini eleştirerek “Bizim maliye tarihimiz açısından, Cumhuriyetin maliye tarihi açısından bir önemli dönüm noktasıdır. Osmanlı İmparatorluğu'nda bunu Düyun-u Umumiye olarak yaşamıştık hatırlarsınız” demişti.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çin'de akılalmaz olay . Ayak kokusu probleminize kesin çözüm önerileri Sana mutluluk hissi veren kapıya tıkla: Vatandaşın cebinden 28 milyar hortumlanacak o yasa onaylandı