Reklamlar

Osmanlı torunu: Ailemin sonu Türk halkının kurtuluşu oldu

Vahdettin’in 5’inci kuşak torunu Neslişah Evliyazade “Belki ailemin, Osmanlı hanedanının sonu oldu ama Türk halkının da kurtuluşu oldu” dedi.


Vahdettin’in 5’inci kuşak torunu Neslişah Evliyazade, Posta gazetesinden Canan Danyıldız’a konuştu. Evliyazade “Mustafa Kemal padişah olsaydı Osmanlı devam ederdi” dedi. Ailesinin Atatürk’e kızgın olmadığını belirten Evliyazade “Belki ailemin, Osmanlı hanedanının sonu oldu ama Türk halkının da kurtuluşu oldu” ifadelerini kullandı. 

"ATATÜRK'E BAYILIRMIŞ"

Neslişah Evliyazade anneannesi Hümeyra Sultan’ı anlatırken “Hümeyra Sultan Cumhuriyet’in ilanından sonra Türkiye’ye dönebilen ilk hanedan mensubu. Atatürk, sadece kadınlara özel bir izin veriyor, o da öyle dönebiliyor. Bir baloda Atatürk onu dansa kaldırıyor. Ama anneannem ölene kadar, “Benim Hümeyra Sultan olduğumu bildiği için mi kaldırdı, yoksa öylesine mi dans ettik, hâlâ bilmiyorum” derdi. Anneannem Atatürk’e bayılmış” dedi.

“HANEDANIN SONU OLDU AMA TÜRK HALKININ DA KURTULUŞU OLDU”

Neslişah Evliyazade’nin röportajının bir bölümü şöyle:

“■ Dedeniz Vahdettin vatan haini ilan edilmişti... 
 

Ailem buna çok üzüldü, çok kırıcı bir şey. Üstelik Sultan Vahdettin Kurtuluş Savaşı’nı da, Mustafa Kemal’i de destekliyor. Ama yeni yönetimlerde her zaman böyledir ya... Eskisi suçlanır.

■ Tarih derslerinde siz de zorlandınız mı?

devamı için resime tıklayınız

Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tüylerim diken diken oldu .. Bir köy öğretmenine ağıt: Dünyanın bütün çiçekleri.. öyküsünü okuyun ve şarkıyı dinleyin