Ana Sayfa
06 Kasım 2017 ( 8755 izlenme )
Reklamlar

Osmanlı Döneminde Yüzlerce Maymun Neden İdam Edildi?

Osmanlı'nın III. Murad döneminde, İstanbul'da birçok maymun korkunç bir şekilde asılarak idam edilmiş.

devir ııı.murat devri, osmanlı’nın en şaşaalı yılları.

yavuz zamanında başlayan kuzey afrika’daki fetihlerle beraber daha önce istanbul’da pek rastlanmayan maymunların sayısı hızla artıyor. maymunlar gemilerde gözcülük yapıyor, direklere kolayca tırmanıyor, keskin gözleriyle kara ya da başka bir gemi gördüklerinde aşağıya haber veriyorlar.

şehirde çok sayıda maymun dükkanı da var, çoğu azapkapı ve galata’da. o dönem istanbulluların maymun sevgisi gemicilerle sınırlı kalmıyor, zenginler, sıradan insanlar da maymun beslemeye başlıyorlar.

ııı.murat’ın favori din adamı molla abdülkerim efendi adında bir zat. son derece tutucu bir müslüman, gayrimüslimlerden hiç hazzetmiyor. daha sonra sultan onu rumeli kazaskeri yapacak. molla, gayrimüslimlere o dönem aşağılayıcı sayılan kırmızı ve siyah giyinme zorunluluğu getirecek, bir gecede yahudi mezarlığına korsan cami dikecek.

tüm hikaye bu dini bütün mollanın fatih camii’nde verdiği bir cuma vaazıyla başlıyor, molla, ateşli bir konuşmayla ‘’kadınların bu maymunları fena işlerde kullandığını’’ anlatıyor. cuma çıkışı kızgın kalabalık önde bizim molla, azapkapı ve galata’daki maymun satıcılarını basıyor.

tarihçiler o günü ‘’istanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı’’ diye anlatır.

molla, yakalanan maymunları kendi elleriyle asıyor, iri maymunlar için ayrı idam sehpası hazırlıyor. istanbul’un maymunlarının hikayesi maalesef bu şekilde sona eriyor, yapılan katliama tanık olan halk o günden sonra mollaya ‘’maymunkeş’’ lakabını takıyor.

tarihçiler, maymunkeş abdülkerim efendi’nin vefatında birçok hayvansever istanbullu’nun kutlamalar yaptığından bahseder.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP'li Veli Ağbaba konuşunca Bakan Süleyman Soylu ne diyeceğini şaşırdı..!! Utanmadan diyen sizlersiniz Kandırılmadınız ortaktınız. Unutma unutturma izle paylaş Sayın Bahçeli, bunu izle, sonra konuş da millet duysun!.. Bahçeli konuştu Erdogan tersledi .. Bu video tutarsa tutuklanırım demisti ve tutuklandı işte o video