Reklamlar

Mültecilere gelen yardımı bile çalmışlar..

BBC’nin haberine göre Amerikan hükümetinin uluslararası kalkınma kurumu USAID, Türkiye üzerinden Suriye’ye bir dizi insani yardım faaliyetini, müfettişleri tarafından sistemli ve kapsamlı yolsuzluk yapıldığının belirlenmesi üzerine askıya aldığını resmen açıkladı.
Yolsuzluk suçlamaları, Türkiye üzerinden Suriye’ye yardım malzemesi ileten bazı yardım kuruluşları, bunların çalışanları ve alış veriş yaptıkları Türk şirketleri ile aracıları kapsıyor.
Bu açıklama aslında, geçen hafta müfettişlerce açıklanan yolsuzluk soruşturması üzerine ABD hükümeti tarafından alınan önlemlerin resmen ilânı anlamını taşıyor.
‘Alternatif yollar’

USAID sözcüsü Ben Edwards 11 Mayıs tarihli açıklamasında, “Amerikan vergi mükellefinin parasının yolsuzluk ve suistimal konusu olması karşısında politikamız, sıfır hoşgörüdür” dedi ve bu tür harcamaların tazmini için de her türlü yola başvuracaklarını söyledi.
USAID sözcüsü örgütün sitesinde yayımlanan açıklamasında, bu yardımların durdurulmasının insani yardım bekleyen Suriyeliler üzerindeki olumsuz etkisini gidermek için, etkilenen projelerin alternatif yollardan yürütülmesine çalıştıklarını ve yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştığını kaydetti.
Image captionBirleşmiş Milletler ya da USAID gibi büyük bağışçıların fonladığı uluslararası kuruluşlar yardım malzemelerini Türkiye ya da Ürdün’den alıyor. USAID’in yardımlarını kesmesinin milyonlarca dolarlık yardımı etkileyeceği söyleniyor ama, Amerikan hükümetinin Türkiye üzerinden ve yolsuzluk soruşturmasından etkilenen kuruluşlar kanalıyla Suriye’ye yaptığı insani yardımın mali boyutlarına dair ayrıntılı bilgi vermiyor.
Mal alımlarında yolsuzluk
Amerikan hükümeti, sınır ötesinden Suriye’ye yardım çalışmalarını ağırlıkla Türkiye ve Ürdün, çok daha küçük ölçekte de Lübnan üzerinden, çok sayıda hükümet dışı yardım kuruluşunun aracı olduğu operasyonlarla yürütüyor.
devamı için resime tıklayınız
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
FLAŞ!.. SELVİ'DEN MESAJ!.. hedef %51.. Kuzu aday olucak