Kanserden daha beter! Sofranızdan eksik etmiyorsunuz ama öğrenince şaşıracaksınız..

6890 izlenme16 Mayıs 2017
Reklamlar

Gereğinden Fazla Tuz Tüketimi Kanser Riskini Artıyor

Gereğinden Fazla Tuz Tüketimi Kanser Riskini Artıyor

Mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırıldığı çalışmada, yiyeceklere fazla tuz eklenmesinin mide kanseri riskini 4,2 kat arttırdığı belirlendi. Benzer şekilde gün aşırı tuzlu ayran tüketimi 1,8 kat, tuzlu tereyağı 1,5 kat, her gün ve her öğün turşu yenilmesi 7 kat risk taşıdığı ortaya çıktı.

Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi tarafından yapılan açıklamada, mide kanserinde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğu, bu nedenle koruyucu hekimliğin önem kazandığı vurgulanırken, beslenme şekli, yaşam tarzı değişikliği ve tütün kullanımının sonlandırılması ile riskin önemli ölçüde azaltılabileceği ifade edildi.

 

Çalışmanın en dikkat çekici sonuçları ise şöyle;

Çok hızlı yemek yemek, mide kanseri riskini yaklaşık 5,4 kat arttırıyor. Yemekleri çok sıcak yemek 3,3 kat risk yaratıyor. Yemeklerin tuzlu yenilmesi, tuzsuz yenilmesine oranla mie kanseri riskini anlamlı derecede yükseltiyor. Bu nedenle, sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi, riski yaklaşık 4,2 kat arttırıyor. Tuzlu çekirdek her gün tüketilen bir yiyecek olmamasına karşın, gün aşırı tüketilmesi halinde riski yaklaşık 1,3 kat arttırıyor. İşlenmiş et ürünü olan sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesi, ortalama 3 kat risk yaratıyor. Çalışmada, şeker kullanımına da dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Haftada 1-2 kes hamur tatlısı yenilmesi, mide kanseri açısından 7,5 kat risk taşıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DİKKAT!.. PROFESÖR AÇIKLADI... İSTANBUL'U SEMT SEMT UYARDI!. Fethullah Gülen olmadan coşamayan 'Ver mehteri' Erkan'ın arşivinden yeni inciler Motosikletini Çalan Hırsızın Alnına Dövme Yaptı. "17 RADYO-TV KANALI KAPATILDI"

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Yeliz Koray’ın röportajı… “Anne tayt giydiğim için mi amcam bana dokundu?” kesinlikle okuyunuz