Reklamlar

İşte o fotoğrafların altında yatan hikaye,

Deniz Gezmiş, bu dönemde FDHKC kamplarında eğitim alarak direnişine destek verip Türkiye’ye dönmüş ve örgütlenme çalışmalarına devam etmişti.

Gezmiş’in ardından Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve arkadaşları da 10 Ekim 1969’da yola çıkarak Filistin’e gitmişti. O dönemlere ilişkin Turhan Feyizoğlu, “Denizler ve Filistin” kitabında şu satırları kaleme aldı:

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Ömer Erim Süerkan, Filistin'e gitme olayını özetle şöyle anlatmıştır:

‘9-10 Haziran 1969 olayları çok önemli bir hareketti. Polisle sokak savaşları yapıldı. Hemen hemen bütün üniversite öğrencileri, o mıntıkada bulunan esnaf, işçi vb. yekvücut halinde polise karşı çatıştı. İstanbul polisi bütün gücünü Bayazıt-Hürriyet alanına yığdı. Buna rağmen Bayazıt-Hürriyet alanında barınamadı. Öğrenci gençlik, halktan da aldığı destekle polise karşı direnmiş ve galip gelmişti. Olaylar sonrasında üniversiteyi tatil ettiler. Haziran sınavları eylül ayına kaydırıldı. Öğrenci gençliğin liderleri için aranma durumu çıktı.

O sıralar Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi'nin Türkiye devrimci gençliğiyle ilişki kurma girişimleri ve Filistin'e davet olanağı vardı. Bunu böyle bir durumda değerlendirelim dedik.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Son dakika: bombalı ve silahlı saldırı: Ölü ve yaralı sayısı artıyor