Ana Sayfa
30 Ağustos 2017 ( 967 izlenme )
Reklamlar

İngiliz gazetesine skandal açıklamalar yapan AK Partili kim?

Not bu haber yandaş haber sitesinden alınmıştır


İngiliz Financial Times gazetesinin Çarşamba günkü sayısında AK Parti'nin16'ncı kuruluş yıldönümü etkinliklerine dair bir haber-analiz yazısına yer verdi.

FT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'nin yönetim kadrosu ve politikalarında radikal değişikliklere gittiğini yazdı. FT'nin haberine göre, AK Parti'deki il ve ilçe teşkilatlarında başlayan değişim, belediye başkanları ile milletvekillerine de uzanması bekleniyor:

"Ama aynı zamanda bu süreç, Gülen hareketi ile bağlantılı olanların sessizce ayıklanması için de kullanılacak. AK Parti yetkililerine göre, bunlara ek olarak Erdoğan'a yeterince sadık görülmeyenler ve adı yolsuzluğa karışanlar da ayıklanacak."

FT, partideki bu revizenin katalizörünün, 16 Nisan'daki anayasa değişimi referandumunun kılpayı kazanılması olduğu yorumunu yapıyor.

GENÇ SEÇMEN HEDEFTE

Haberde, Türkiye'de 18-25 yaş arası 8 milyon seçmen bulunduğu ve bu gençlerin 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunda "hayır" oyu verdiği hatırlatılarak, AK Parti stratejistlerinin şimdi özellikle bu gençleri partiye çekmenin yollarını aradığı yorumu yapılıyor.

KİM BU AK PARTİ'Lİ?

Ancak FT'ye göre yapılan bu değişiklikler, hamilik ağına dayanan sistemde bazı ihtilafların doğmasına da neden olabilir.

Gazeteye konuşan ancak isminin yazılmasını istemeyen bir AK Parti'li, "Herkes birinin adamı. Bakanlar kendi bölgelerinin il başkanlarını korumaya çalışıyor" diyor.

Haberde ayrıca, gerek parti içinden gerekse de muhaliflerden AK Parti'nin en büyük sorununun bir zamanlar sahip olduğu tek çatı altında birleştirici olma özelliğini kaybettiği eleştirilerinin yapıldığı vurgulanıyor.

Gazeteye konuşan bir AK Parti'li, Erdoğan'ın kendisi dışındaki herkesin kusurlarını görmesinden şikayet ediyor:

"Merak ediyorum; Erdoğan gece yatağa girdiğinde hiç 'Acaba ben de yorulmuş olabilir miyim?' diye düşünüyor mu... Ama bu soruyu bizim sormamıza izin verilmiyor."

MEYDAN OKUYAN OLMAZ

FT'ye göre, parti içinde hoşnutsuzluk olsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik bir meydan okumanın olması beklenmiyor.

Gazeteye konuşan araştırmacı Emre Çalışkan, "Parti üyeleri Erdoğan'ın gücü elinde tutmasından memnun değil ama Erdoğan'ın devam eden geniş halk desteği, eleştiriye çok az yer bırakıyor" diyor.


Demeny colour films from 1890's film 52 1890 yılına ait görüntüler renklendirilmiş

 
30 Ağustos 2017 0 izlenme
  

1900'lerin başında çekilmiş eski Istanbul görüntüleri

30 Ağustos 2017 0 izlenme
  1890 bir japon ailesi.. Japanese family and tea ceremony 1890's. Film 11206

30 Ağustos 2017 0 izlenme
  

1925 senesinde İstanbul'da yapılan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümü kutlama etkinlikleri. İngiliz arşivine aittir.

30 Ağustos 2017 0 izlenme
  


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ANKARA'DA ÇARPICI İDDİA!.. AKP ŞAŞKIN!.. Arap Kadından Hayır demek için şok nedenler Bildiri dagıtan evetçinin hazin sonu Erdoğan’ın 2019 Kabusu okunması gereken analiz