Ana Sayfa
18 Nisan 2017 ( 537 izlenme )
Reklamlar

Hollanda’nın aşırı sağcı ana muhalafet lideri Geert Wilders, Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumunda ‘Evet’ oyu kullanan Hollandalı Türklere ‘kapıyı gösterdi.’

Tek yayıncı AA’nın aktardığı sonuçlara göre Hollandalı Türkler yüzde 70 oranında ‘Evet’ oyu vermişti.

Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders, ‘Evet’çileri Türkiye’ye dönmeye çağırdı.

Referandum sonuçlarını, “Türkiye, daha fazla İslamofaşizm ve totaliterliği seçti” diye değerlendiren Wilders, Twitter hesabından “Hollandalı Türkler topluca ‘Evet’ verdi. Evet, şimdi de topluca Türkiye’ye dönün. Eğer Hollanda’daki özgürlüklere rağmen Türkiye’de diktatörlüğü seçiyorsanız burada işiniz yok. Güle güle” dedi.

Çifte vatandaşlığın iptali yeniden gündemde

Referandumda yüzde 78’e yakın ‘Evet’ oyu çıkan Belçika’da da Türkiye kökenlilerin çifte vatandaşlığının iptal edilmesi tartışması yeniden gündeme geldi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre hükümet ortağı Flaman Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CD-V) milletvekillerinden Hendrik Bogaert, Türkiye’de totaliter bir rejimi destekleyenlerin çifte vatandaşlığına son verilmesini istedi.

Belçika’daki Türkiye kökenlilerin çoğunun totaliter bir sisteme destek verdiğini belirten Bogaert, bunun ‘kabul edilemez’olduğunu söyledi.

Hükümet ortağı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinden sığınma ve göçten sorumlu Devlet Bakanı Theo Francken de öneriye destek verdi.

Francken, referandum sonuçlarına ilişkin Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Belçika’da sol partilere oy verenler Türkiye’de aşırı sağı destekliyor. Anlaşılmaz bir durum” dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sebebini Öğrendikten Sonra Bir Daha Asla Ayakta Su İçmeyeceksiniz. Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi.. Son Dakika!!! Reza Zarrab İtirafçı Oldu ABD ile Türkiye arasındaki pazarlık sürüyor: Masada Atilla ve Sarraf değil Erdoğan var Pantolon giyen kadın lanetlidir özellikle önden fermuarlı giyenler aman :)