Reklamlar

Hem Vamp Hem de Anaç Rollerde Kendini Kabul Ettirmiş Ender Aktrislerden Neriman Köksal

Neriman Köksal, 17 Mart1928 tarihinde,İstanbul'da hayata gözlerini açtı. Gerçek adı olan Hatice Kökçü'yü sinemaya atıldıktan sonra kullanmayı bırakarak sahne adı olarak Neriman'ı aldı.
1950 yılında, Çetin Karamanbey tarafından yönetilen Çete adlı filmdekiRus Prensesi Nina rolü ile sinemaya adımını attı. Metin Erksan tarafından kendisine kabul ettirilenendüstrisinin kapılarını aralamış oldu.

1950-1959 yılları arasında irili ufaklı rollerle tam 36 filmde rol adı, fakat asıl büyük çıkışını '59 yılında çekilen Fosforlu Cevriyem adlı filmle kazandı. Neriman Köksal'ın erkeklerin üzerinde hakimiyet kuran, dominant bir kadını canlandırdığı bu filmden sonra lakabı "fosforlu" olarak kaldı ve bu rol ile birlikte erkeksi kadın imajı Yeşilçam'a yerleşmiş oldu.

Yeşilçam'da sinema kariyerine devam ederken, 1965 yılında bir de plak doldurdu. Şeker Alalım / Ali Baba adındaki bu plaktan sonra müzik kariyerine devam etmeyerek tekrar sinemaya dönüş yaptı.

Film endüstrisindeki ilk yıllarında "vamp" kadın olarak anılmıştı. Türk Sineması'na vamp kadın imajını getiren insan olarak tanınan Köksal, ilerleyen yıllarda bu imajdan vazgeçerek daha sert, oturmuş karakteri olan kadınları canlandırdı.

120'nin üzerinde sinema ve televizyon yapımında rol alan Neriman Köksal, 24 Ekim 1999 tarihinde, İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. Sanatçının ölmeden kısa bir süre önce evlat edindiği Nazlı Buse Öylek adlı bir kızı bulunuyordu.

Ödülleri; 18. İstanbul Film Festivali, 1 Dakika Karanlık, Onur Ödülü (1999)
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Belediye'ye Devletin sıfır desteği ve hatta kösteğine rağmen Komünist başkan'ın belediyesi sürekli kâr ediyor