Reklamlar
Popüler Yeniler
Reklamlar
Reklamlar

Gölge CIA’den bomba iddia Türkiye yeni bir savaşa girecek

2552 izlenme 23 Mayıs 2017

Daha önce Türkiye’dekiler dâhil gizli yazışmaları ortaya dökülen Stratfor özel istihbarat ve düşünce kuruluşu 2015-2025 yılları arasındaki tahminlerine yer verdiği onyıllık bir rapor yayınladı.
Stratfor raporunda, “Güney sınırları bu savaşla hassas hale gelen Türkiye yavaşça savaşın içine çekilecek. Bu onyılın sonunda Türkiye büyük bir bölgesel güç olarak ortaya çıkacak ve sonuç üzerine Türk-İran rekabeti de artacak” denildi.
Daha önce Türkiye’dekiler dâhil gizli yazışmaları ortaya dökülen Stratfor özel istihbarat ve düşünce kuruluşu 2015-2025 yılları arasındaki tahminlerine yer verdiği onyıllık bir raporda Türkiye’nin güneyindeki istikrarsızlıktan kaynaklanan savaşın içine yavaşça çekileceğini iddia etti. Türkiye’nin bölgesel büyük bir güç olarak ortaya çıkacağını savunan Stratfor, “Türkiye’nin güneye çekileceğini bekliyoruz, savaşın sınırlarının çok yakınına gelmesi korkusu ve bu savaşın siyasi sonuçları onu müdahil olmaya zorlayacak. Mümkün olduğu kadar az ve yavaş karışacak fakat karışacak ve müdahalesi sonunda boyut ve genişlik olarak artacak. Ne kadar gönülsüz olsun, Türkiye sınırlarında kaosla yıllarca duramaz ve bu yükü çekecek başka bir ülke de yoktur” dedi.
Stratfor’un 2015-2025 yıllarını kapsayan 10 yıllık stratejik tahmin raporu yayınlandı. Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaratılan ulus devletlerin çökeceği bir döneme girildiğini iddia eden Stratfor, birçok ülkede iktidarda devletler yerine bir türlü yenişemeyen silahlı hiziplerin iktidarda bulunduğunu bildirdi. Bu durumun yoğun bir iç savaş dönemini başlattığını öne süren Stratfor, ABD’nin hava gücü ya da sınırlı kara gücü ile bu durumu hafifletmeye hazırlandığını ancak bir çözüm empoze edemeyeceğini ve etmeyi de düşünmediğini iddia etti. Raporda, “Güney sınırları bu savaşla hassas hale gelen Türkiye yavaşça savaşın içine çekilecek. Bu onyılın sonunda Türkiye büyük bir bölgesel güç olarak ortaya çıkacak ve sonuç üzerine Türk-İran rekabeti de artacak” iddiasında bulundu.
ORTA DOĞU EVRİM GEÇİRİYOR AMA SÜLALE, DİN DEVLETİNE DOĞRU

devamı için resime tıklayınız