Reklamlar

Gazi Hukuk Fakültesi Neden Kapanıyor! Hukuk Fakültesine mi ihtiyacınız yok, Bu fakülteyi Atatürk kurduğu için mi kapatıyorsunuz?

Gazi Mustafa Kemal’in kurucusu olduğu Türkiye’nin en eski ve en köklü üniversitesinin kadim fakülteleri kapanıyor. Hukuk Fakültesi, yeni kurulacak ‘Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne bağlanacak.
1926 yılında genç Türkiye Cumhuriyeti aydınlanma yolunda ışığını gençlerden alma fikriyle eğitime yönelmişti. 
Bu maksatla Ankara’da öğretmen yetiştirmek üzere kurulacak bir okul için dönemin önde gelen mimarlarının katıldığı bir proje yarışması düzenlendi. Yarışmayı kazanan Ulusal Mimarlık Akımının öncülerinden Mimar Kemalettin’in projesi “Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla bugün Gazi Üniversitesinin Rektörlük Merkezi olarak kullanılmakta olan binada eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı.
1929’da “Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” olarak adını değiştiren Enstitü 1976 yılında “Gazi Eğitim Enstitüsü”, 1982 yılında ise Cumhuriyetle başlayan geleneğin devamı olarak kanunla “Gazi Üniversitesi” kimliğine kavuşmuştu.
haberin devamı için resime tıklayınız
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
tavsiye ederiz Tek Cevaplık Harika Bir Bulmaca: Mantık İnsanı mısınız? Duygu İnsanı mı? önce tahminde bulunun sonra resime tıklayınız