Eski İstanbul Belediye Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen, AKP'nin "İstanbul çöp deryasıydı" yalanına cevap verdi.

334 izlenme25 Mayıs 2017
Reklamlar
1937 doğumlu; Sivaslı. İstanbul'a en yoğun göç Sivas'tan... Sözen, büyük ölçüde Sivaslı hemşehri desteğiyle belediye başkanı seçildi.
1989'da Nurettin Sözen'in İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını kazanması herkes için adeta bir ''mucize''ydi.
 
Hiç kimse Bedrettin Dalan karşısında Nurettin Sözen'e ''şans'' vermiyordu... (Dalan, yeniden aday olmuştu - 2. dönem için.)
 
Ancak ''mucize'' gerçekleşti...
 
Nurettin Sözen İstanbul Belediye Başkanı oldu.
 
Sözen dönemi herkesin çok eleştirdiği bir dönem oldu.
 
Hatta ''İski skandalı'' dolasıyla 1994'te yaşanan yenilginin tüm faturası Nurettin Sözen'e kesildi.
 
Nurettin Sözen yeniden aday gösterilmedi.

Hatırlanmayabilir ama...
 
''İski olayı''nı ortaya çıkaran bizzat Nurettin Sözen'in kendisidir.
 
İç işleri Bakanını bizzat kendisi aramış ''en iyi müfettişlerin'' gelmesini kendisi istemiştir...

1989 ''Zaferi''nin açtığı''yol'' 1994'te SHP ve CHP'yi ''yenilgi''ye götürdü.


Aslında, hekim.

İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1978'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde kulak-burun-boğaz dalında profesör oldu. 1982 - 1983 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde dekanlık ve İstanbul Üniversitesi rektör yardımcılığı yaptı.

CHP Gençlik kolları ve Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı gibi derneklerde siyasal eylemlere katılan Sözen, 1989 yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. 

Belediye başkanlığı döneminde 1992 yılının Eylül ayında İstanbul Metrosu'nun (Taksim-4. Levent) inşaatı başladı, İstiklal Caddesi yayalaştırılarak 1961'de seferlerine son verilmiş olan nostaljik tramvaylar tekrar hizmete girdi, 1992'de Topkapı-Sirkeci arasında hızlı tramvay (T1 hattı) seferleri başlatıldı. Bunlara rağmen 1993 yılında patlak veren İSKİ Skandalı, belediye ile işçiler arasındaki sorunlara bağlı olarak yaşanan çöp sorunu ve yaygın su kesintileri nedeniyle kendisi ve SHP büyük oranda yıprandı. 1994 yerel seçimleri'nde tekrar aday olmadı. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Abdülhamid hayranlarına belgelerle yanıt verdi: Türkiye'nin iki katı! Levent Gültekin'den sosyal medyayı sallayan konuşma Bak sen şu Numana.."Biz Van Münit demeyiz Durun Bir Dakka deriz. Asgari Ücretliye Bakan’dan Kötü Haber! Devamını Oku…

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tarçınlı Süt Karışımı Faydaları ve Kilo Verme