Ana Sayfa
17 Nisan 2017 ( 2627 izlenme )
Reklamlar

Dünyaca ünlü yayından tüyler ürperten analiz

Dünyaca ünlü yayından tüyler ürperten analiz
''Güneş doğmadan önce de hava karanlık olabilir fakat Türkiye için..."
Ünlü dergi Foreign Affairs'e (FA) göre referandum galibiyeti içeriğinde Erdoğan için büyük yenilgiler de barındırıyor. FA, analizinde Erdoğan'ın gelecek süreçteki olası tavrına yönelik adeta bir çeşit korku senaryosu kaleme almış durumda.

Evet oylarının AKP için beklentilerin altında çıkması, son 15 yıl boyunca AKP'nin İstanbul ve Ankara'da aldığı galibiyetlerin yerini Hayır oylarının ağırlıklı çıkmasıyla değişen bir tabloya bırakması, İzmir'in de katıldığı denklem ile üç büyük kentin 'Hayır' ağırlıklı duruşları, oyların sayımı esnasında bir an için Hayır'ın önde çıkma olasılığının ortaya çıkışı, Erdoğan için az kalsın ilk büyük yenilgiyi getiriyordu.

Evet oyu daha yüksek çıkmış gibi görünse de, üç büyük kentte gözlenen hayır çoğunluğu ise, muhalefetin kendine olan güvenini arttırmaya müsait bir tablo olarak yorumlanıyor.

FA'ya göre, bundan sonraki süreçte Erdoğan, başarısında büyük etkiye sahip olan toplumu kutuplaştırma politikasını daha fazla derinleştirecek.

EYLEMLERİN DOZUNU ARTIRABİLİR

FA'da yeralan analize göre Erdoğan'ın başarısını gölgeleyen bir diğer unsur, referanduma uzanan süreç boyunca izlediği strateji, 'Hayır' propagandası yapanlara karşı takınılan ve şiddete varabilen tutum, Kürtler üzerinde uygulanan şiddet politikası ve muhalif Kürt siyasetçilerin tutuklanmaları, hazırlık süreci üzerinde adil olmayan bir dengesizlik oluşturmakla birlikte, 15 Temmuz sonrasında muhaliflerin büyük ölçüde tutuklanmış olmaları ve halk üzerinde oluşturulan psikoloji de Erdoğan'a çıkar sağlamış olsa da, tüm bu gayretlerin ardından ancak ufak bir farkla referandumu kazanabildiği için Erdoğan'ın başarısı kuşkuyla karşılanabilir.

FA'nın analizinin en ürkütücü yanı, bu ucu ucuna gelen galibiyetin nedeni olarak kendisinin eylemlerinde yeterince ileri gitmemiş olduğunu düşünerek Erdoğan'ın muhaliflerine karşı eylemlerinin dozunu arttırabileceği olasılığına dair yapılan öngörü.

YAKLAŞMAKTA OLAN TEHLİKE

Referandum sonucunu yorumlayan Foreign Affairs, bu tablonun Türkiye'yi her zaman olduğundan daha fazla bölünmüş gösterdiğini de sözlerine ekliyor. Muhalefetin seçim sonucuna şimdiden itiraz etmeye başlamasının da dikkate değer olduğu söylenirken, elde edilen sonucun ülkenin siyasi ve sosyal dokusuna zarar verme potansiyeli olduğunun altı çizilmiş.

Hayır tercihinde bulunan muhaliflerin seçimde usulsüzlük olmadığına dair Erdoğan'ın etkisinde bulunan mahkemeden çıkabilecek herhangi bir sonuca inanmak istemeyecekleri, Erdoğan'ın sicilinin ise yükselen tansiyonu düşürmeye yönelik tavır sergilemeyeceği yönünde bir öngörüde bulunmaya yeterli olduğunu söyleyen FA analizcileri, bu durumu yaklaşmakta olan bir tehlike gibi yorumlanabileceğini belirtiyorlar.

İstanbul ve Ankara'nın kaybedilmesinin, Erdoğan açısından başta Gülenciler ve Kürtler olmak üzere, devlet memurları, gazeteciler ve akademisyenler üzerindeki baskıyı arttırmaya yönelik daha ağır bir sürece dönüştürülebileceği uyarısında bulunulurken, baskının şiddetinin azalmak yerine artabileceğine dikkat çekiliyor.

GECE YARISINDAN ÖNCEKİ KARANLIK

Erdoğan'ın bu süreçte bölünmenin önüne geçmek için köprüler inşa etmek yerine, muhaliflerini sarp kayalıklara ve uçurumlara doğru sürüklemeyi tercih edebileceği, kendi yeni rejim anlayışını desteklemeyen tüm muhalifleri ise ''Türkiye'nin düşmanları'' olarak göreceğini söyleyen FA'ya göre Erdoğan, başarı ya da yenilgiyi olgunlukla karşılayabilecek birisi değil, daha da fenası referandum sonucu kendisi için her iki sonucu da getirmiş durumda.

FA, analizinin sonucunda felaket tellallığına devam ediyor ve şu sözlerle perdeyi kapatıyor;

''Güneş doğmadan önce de hava bir an için karanlık olabilir, fakat Türkiye için, son zamanlardaki karanlık sadece gece yarısından önceki karanlık olarak yorumlanabilir.''

ODA TV

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğru Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlerken Kendinizi Zehirlemeyin! METEOROLOJİ UYARDI hava durumu nasıl olucak ? İŞLERİNE GELİNCE YARGI BAGIMSIZDIR İŞLERİNE GELMEYİNCE YARGIYI HALATLA BAGLIYORLAR...Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’ için ilk yorum! "14 yıldır AKP'liydim,AKP'ye verdiğim oylar haram olsun.!"