Ana Sayfa
14 Kasım 2017 ( 27988 izlenme )
Reklamlar

Dünya bunu konuşuyor..Bu Bitki Kanser Olma Riskini Sıfıra Düşürüyor!

Bu Bitki Kanser Olma Riskini Sıfıra Düşürüyor!
ABD'deki araştırmada, Anadolu'da yayla muzu olarak da bilinen "ışgın" isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı. Bu Bitki Kanseri iki günde bitiriyor! ve Kanser Olma Riskini Sıfıra Düşürüyor.
Bu Bitki Kanseri iki günde bitiriyor! ve Kanser Olma Riskini Sıfıra Düşürüyor.
ABD’nin Atlanta Üniversitesi’nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi.
Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor.
Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan oluşturdu. İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir ” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.


"ANADOLU'DA SEVİLİYOR"
Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu’da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor.
Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın, Güneybatı Asya’nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu’da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABDULLAH GÜL BOMBAYI ATTI ! Yer yerinden oynar Abdüllatif Şener Canlı Yayında Dış Güçlerin Neden Tek Adamlığı Desteklediğini Açıkladı ! Yandaş yazardan Atatürk'e mikrop diyerek hakaret Defne yapragı... Çok değerli olan bu yaprakları kullanmanız için sizlere tam 18 sebep sunuyoruz..