Ana Sayfa
12 Haziran 2017 ( 508 izlenme )
Reklamlar

Depremle iki atom bombası gücünde enerji boşaldı

Ege Denizi Karaburun açıklarında saat 15.28'de 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir'in yanı sıra İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Manisa gibi çok sayıda ilde şiddetli şekilde hissedildi. 

Korkutan depremi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Odatv’ye değerlendirdi. 

Depremin meydana geldiği noktaya ilişkin önceki demeçlerini hatırlatan Ahmet Ercan, “On yıllardır söylediğim tam yerinde oldu. ‘Midilli’nin güneyinde olacak’ diye basın açıklaması yapmıştım, tam dediğim yerde oldu” açıklamasında bulundu. 

5 büyüklüğünde artçı depremlerin süreceğine işaret eden Ahmet Ercan, “İzmir kırığını harekete geçirmedi. Eğer olsaydı daha farklı olacaktı. Deprem Bornova, Alsancak, Basmane, Konak, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli ve Menemen'de çok daha güçlü hissedildi” dedi. 

“BÜYÜK BİR DEPREME GEBE”

Ahmet Ercan, depremin iki atom bombası gücünde enerji boşalttığını ancak enerjinin tamamının boşaltılmadığına dikkat çekerek “Büyük bir depreme gebedir. Zamanına ilişkin herhangi bir şey söyleyemem. 6.5 büyüklüğüne kadar bir deprem daha meydana gelebilir. Kentsel dönüşüme önem vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Ege’deki depremin beklenen İstanbul depremiyle bir ilişkisinin olup olmadığı sorusuna ise Ahmet Ercan, “Marmara’yla bir ilgisi yoktur. İstanbul’la ilgisi yok” yanıtını verdi. 

Odatv.com


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu Bylock kullanan AKP 'lileri işte böyle açıkladı - PAYLAAŞŞŞ Bize tavuk diye yedirdiklerine bakınca bir daha yemezsiniz Zarrab hakkında ABD'li savcıdan bomba iddialar... Estetik ameliyatı mı olacak? Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a canlı yayında darbe girişimiyle ilgili çok konuşulacak sözler... "Bu laf olaylardan haberinin olduğunu itiraf eden cümledir"