Ana Sayfa
07 Aralık 2017 ( 2072 izlenme )
Reklamlar

CHP'Lİ VEKİL AÇIKLADI... AKP ŞAŞKIN... KUDÜS ŞOKTA!..

AKP, Kudüs'ü ABD'den önce başkent ilan etti"


CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Türkiye-İsrail arasında daha önce yapılan anlaşmalarda İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ün kabul edildiğini ileri sürdü.

TBMM’deki torba yasa görüşmelerinde grubu adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Erdem, 

"İSRAİL'LE İKİLİ ANLAŞMA"

"Kudüs, siyasi iktidara göre Filistin’in başkentidir, Filistin’in başkenti olmalıdır. Ancak İsrail ile Türkiye arasında yapılan ikili anlaşmalar var. Bu anlaşmalarda, usul açısından anlaşma tanzim edildiği zaman anlaşma metni içerisine nerede imzalanırsa imzalansın iki ülkenin başkentleri yazılır." 

"İKİLİ ANLAŞMAYA NEDEN KUDÜS YAZILDI"

"Mavi Marmara Anlaşması’na gelin beraber bakalım, bizim Dışişlerimiz İsrail’in başkenti olarak nereyi görüyormuş, beraber okuyalım: ‘Bu anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha hâlinde akdedilmiştir’ diyor" ifadelerini kullandı.

Devletler arası antlaşmalarda teamül gereği devletlerin başkentlerinin isimlerinin zikredildiğini belirten Erdem, sözlerine şöyle devam etti:

"İSRAİL'İN BAŞKENTİ TEL AVİV"

"AKP, İsrail’le yaptığı bütün anlaşmaları Tel-Aviv yerine Kudüs’te imzalamıştır, bu çelişki değil midir?. İktidara çok basit bir soru soruyorum: Neden Tel Aviv değil de Kudüs? Uluslararası anlaşmalarda başkentler yazılır, teamüller böyledir. Bu iktidar Tel Aviv yerine neden Kudüs yazıldığını bilemeyecek kadar ön görüden yoksundur."

Eski AKP Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal da Erdem’le aynı konuya dikkat çekerek, Mavi Marmara anlaşmasında "Kudüs'te imzalanmıştır" ibaresi olduğunu hatırlatarak "Trump'tan önce AKP Kudüs'ü tanıdı" yorumunda bulundu. 

YENİÇAĞ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Atatürk’ten tarihi uyarı: Egemenliğinizi asla bir şahsa vermeyin Bir yarışma programıyla ünlü olan isim yakılarak öldürüldü! Muharrem ince konustu saray sallandı Pes artık ne söylüyor bunlar