Ana Sayfa
07 Nisan 2017 ( 118 izlenme )
Reklamlar

Bir Savaş Sonu Simgesi

II.Dünya savaşı bitiminde ülkelerinde sevinçle karşılanan askerlerden biri Dünya tarihine silinmeyecek bir fotoğraf pozu verdi.

II.Dünya savaşı, bütün dünyaya kafa tutan bir Almanyanın önce yükselişine sonra ise hızla düşüşüne şahit oldu. 1939 yılında bir deli cesareti ile başlayan bu savaş milyonlarca kişinin ölümüyle sonlanmıştı. Oysa ki bir kazanan bile yoktu ortada. Zaten hümanist düşünmek gerekirse hiç bir savaşın kazananı yoktur. II.Dünya savaşında ciddi olarak ele alınması gereken 2 dönem vardır. Amerika öncesi ve sonrası. Bazı sebeplerden (politikaya girmeye gerek yok) dolayı savaşa dahil olan Amerika da çok büyük kayıplar verdi(Her ne kadar farklı teorileri içinde barındırsa da Pearl Harbor vs.)  verdirdi(Hiroshima, Nagasaki). 1945 yılında dünya nüfusunun %4 civarlarında(yaklaşık 65milyon) düşmesiyle sonuçlanan savaşın ardından herkes toparlanma sürecine girmeye başladı. Kısa bir tarih dersinden sonra resmin özüne geliyoruz.

Amerika'ya dönen askerler büyük bir heyecanla ve sevinçle karşılandılar. İşte o anlardan birinde Times meydanında Alfred Eisenstaedt adlı bir asker tanımadığı bir hemşireyle öpüşmeye başladı. Bir gazetecide bunu ölümsüzleştirdi. Daha sonra giderek yaygınlaşan hem bu fotoğraf hemde Alfred Eisenstaedt "ün" kavramının tavanına vurdular. Zamanla "Savaşın sonu" olarak adlandırılan bu fotoğrafta II.Dünya savaşına damga vurmuş oldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'NİN SELVİSİ ERKEN SEÇİM İÇİN TARİH VERDİ.... REZA ZARRAB’TAN Çok konuşulacak ‘Emine Erdoğan’ iddiası FATİH ALTAYLI'DAN jÖLELİYE FENA GÖNDERME Erdoğan’ın sarayı korku merkezi oldu