Ana Sayfa
07 Aralık 2017 ( 281 izlenme )
Reklamlar

Bill Gates: On yıla yayılacak ölümcül grip salgını geliyor

Bill Gates, dünya ülkelerini önümüzdeki on yılı etkileyecek bir grip salgını ortaya çıkabilecweğini söyledi. Gates, salgına karşı küresel bir işbirliği gerektiğini söylüyor.
Ünlü milyarder Bill Gates, dünya ülkelerini önümüzdeki on yılı etkileyecek grip salgınına karşı uyardı. Gates, özellikle gelişmekte olan ülkelerde antibiyotiğe dayanıklı böcekler vasıtasıyla yayılacak olan yeni bir salgın tehdidi altında olduklarını söyledi.
İngiltere’de Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Sally Davies’in ev sahipliği yaptığı radyo programına konuk olan Bill Gates, antibiyotikle elde edilen başarıların bir rehavet yarattığını söyleyerek bu durum sayesinde insanların artık ilaçlara karşı mikrobal direnişi arttırdığını ifade etti. 


“KÜRESEL İŞBİRLİĞİ GEREKİYOR”

The Guardian’ın haberine göre Gates dünya ülkelerinin elinde bir yandan iyi mücadele araçları olduğunu ama bir yandan da hızlı yayılacak bir grip salgınına karşı da korunaksız olduklarını vurguladı. Bill Gates gelişmiş ülkeleri grip salgınlarına adım atmalarının sadece insani sebeplerle ilgili değil, kendi sağlık güvenlikleri için de önemli olduğu konusunda uyardı. Bill Gates küresel işbirliğinin çocuk felci ve çiçek hastalığının ortadan kaldırılması başarısını sağladığını da hatırlatarak daha da yoğunlaşması gerektiğinin altını çizdi.Eylül ayında BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun antimikrobiyal dayanıklılığın küresel sağlık için temel bir tehlike halini aldığı konusunda bir uyarı yapmıştı. İlaca dayanıklı enfeksiyonlar sebebiyle her sene 700 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Küresel bir izleme sistemi henüz kurulamamış olduğu için rakamların daha da yüksek olması ihtimalinden korkuluyor. Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi son hat antibiyotikleri (bütün antibiyotiklere dayanıklı olduğu anlaşılmış patojenlere karşı kullanılmak üzere rezervde bekletilen antibiyotikler) olarak bilinen ilaç grubuna karşı direnen hastalıkların da yükselişte olduğunu açıkladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'NİN AVRUPA TEZGAHINA MERAL AKŞENERDEN KAPAK NİTELİĞİNDE SÖZLER TRT’de Erdoğan talimatı Referandumdan Hayır çıktı, Evet’e çevirdiler. Artık Türkiye’de seçim falan olmaz… HDP'liler HAYIR dediği için biz EVET diyoruz diyenlere AKP li vekilden KAPAK...