Reklamlar

Atatürk’ten tarihi uyarı: Egemenliğinizi asla bir şahsa vermeyin

Atatürk’ten tarihi uyarı: Egemenliğinizi asla bir şahsa vermeyin
Atatürk, 13 Ağustos 1923’teki Meclis konuşmasında şöyle demişti: “Yeni Türkiye devleti bir halk devletidir, halkın devletidir. Geçmiş dönemde ise bir kişinin devleti idi, kişilerin devleti idi. Bir milletin dünyadan tümüyle silinmesi, bir milletin insanlık topluluğundan tümüyle yok edilebilmesi için Nuh Tufanı kadar olağanüstü güç olayların gerçekleşmiş olması gerekir. Fakat kişiler kendiliğinden alçalmaya mahkûmdur…” (Atatürk’ün Bütün Eserleri, C. 16, s. 80)
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik “tek adam” eleştirilerine cevap verirken “İkide bir tek adam, tek adam. O zaman Gazi Mustafa Kemal’e hakaret ediyorsun” demişti.
Ancak Atatürk’ün hayatı, tek adam yönetimlerinin en baskıcısı saltanata karşı milli egemenlik mücadelesiyle geçmişti.
Gençliğinde istibdada karşı hürriyeti savunmuştu. 1905’te Şam’da kurduğu “Vatan ve Hürriyet Cemiyeti”nin 1906’da Selanik şubesini açarken “Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküntü vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası hürriyettir” demişti. Kendi ifadeleriyle “Kahredici istibdadı (…) köhnemiş çürük idareyi yıkmak, milleti hâkim kılmak, vatanı kurtarmak için” arkadaşlarını göreve çağırmıştı. (Atatürk’ün Bütün Eserleri, C. 1, s. 32)
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
TAYYİP ERDOĞAN ve Annesi hakkında söylediği Beyin yaktı. Yuh artık