Ana Sayfa
26 Kasım 2017 ( 1847 izlenme )
Reklamlar

Asgari Ücretliye Bakan’dan Kötü Haber!

Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Maliye Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesine yönelik komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ağbal, 2016 yılında asgari ücret artışını yaptıktan sonra bu destek ödemesini geçici olarak bir defalığına getirdiklerini, daha sonra bunu ikinci kez uzattıklarını hatırlatarak, “Bu sene bunun geçici bir tedbir olduğunu düşünerek bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine bir ödenek ayrıca koymadık ama hiç ödenek konulmadığı şeklinde bir açıklama yapılmış ama bu açıklama doğru değil, 2017’den kalan ödemeleri yapacağız” dedi. Ağbal, 2018 yılı bütçesinde 1 Ocak 2018’den sonraki dönemlerle ilgili bir asgari ücret desteği öngörüsü olmadığını söyledi.

İşverenin maliyeti artacak

Devlet desteğinin kesilmesiyle, asgari ücretli çalışanın maaşı değişmeyecek ancak işverenin maliyeti artacak. Mevcut durumda devletin ödediği destek kesilince, işverenin ödeceyeceği miktar yükselecek.

Taşerondan geçiş yok

Taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin Ağbal, burada farklı alternatifler ve modeller üzerinde çalışmaların belli bir noktaya geldiğini kaydetti. Ağbal, “Bu konuda arka arkaya toplantılar yapıldığını biliyorum. İnşallah ifade edilen şekilde bu tasarı hızlı bir şekilde Meclis’e gelecek. Burada hem bir geçiş düzenlemesi yapıp da hem de mevcut düzenlemeyi devam ettirmek gibi bir düşüncemiz yok. Tabii ki bu düzenlemeyle mevcut ihale modeline kamuda son vermiş olacağız” dedi.

Kaynak: Milliyet

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emin Şirin: Fetullah Gülen ‘Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olursa rahat ederiz’ dedi Görenleri korkutan keci Eren Erdemden Melih Gökçeke ayar Fetöcü Abla İtiraf etti (Gece yarısı zorla kaldırıp..)