Ana Sayfa
09 Kasım 2017 ( 51 izlenme )
Reklamlar

Antep fıstığının yararları nelerdir?

Günde 10-12 adet yenilen iç Antep fıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabiliyor.Onu hangimiz sevmiyoruz ki! Çerezlerin en sevileni Antep fıstığının faydaları yabana atılır cinsten değil. Mesela, günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabiliyor. İşte diğer yararları…* 100 gram Antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının yüzde 35”ini karşılar.

* Antep fıstığında kolestrol yok. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.

* Antep fıstığı protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstündür.* Vitamin E, B ve C komplexince zengindir.

* Antep fıstığı şeker hastalığında (Diabete Mellitus) kullanılabilir.

* 100 gr Antep fıstığında 4.0 gr posa bulunur. Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğday (0.3 gr) dan daha üstündür.* İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.

* Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asiti içerdiğinden(35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik index) yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir.

* Kalp için Antep fıstığı kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür.* Hastalıktan sonra Antep fıstığı nekahet dönemlerinde de vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir.

* Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İLBER HOCA'DAN SİYASETE BÜYÜK UYARI: OYNAMAYIN, YANARSINIZ... Binali Yıldırım’a İzmir’de soğuk duş Veysel amca Yıldırım'ın saklandığı tüneli hatırlattı Çarşı izninden dönen askerlere otobüste saldırı..! Mehmetçige kalkan elleriniz kırılsın