Ana Sayfa
25 Mayıs 2017 ( 373 izlenme )
Reklamlar

Alevi kurumlarına yönelik IŞİD saldırısı olabilir Türkiye iç savaş riskinde valilik uyardı

Ankara Valiliği, Alevi kurumlarına yönelik IŞİD saldırısı olabileceği gerekçesiyle kurumlardan güvenlik görevlisi istihdam etmelerini istedi.

Ankara Valiliği Alevi kurumlarını uyardı. Valilik kurumlardan IŞİD saldırısı olabileceği yönündeki istihbaratı gerekçe göstererek güvenlik görevlisi istihdam etmelerini istedi.

Ankara’da 21 Mayıs günü öldürülen iki IŞİD’linin evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) krokisinin çıkması üzerine Ankara valiliği ve Alevi kurumları toplantı yaptı.

Ankara Valisi Ercan Topaca, Etimesgut ilçesi Yapracık Mahallesi’nde düzenlenen operasyonda öldürülen iki IŞİD’linin AKP kongresine saldıracağını söylemişti.

Dihaber’in haberine göre toplantıya devlet kanadından emniyet müdürü, emniyet müdür yardımcısı, il jandarma komutanı, vali ve yardımcısı katıldı.

Alevi kurumlarının temsilcileri olarak ise, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Müslüm Genç, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Tuncer Baş katıldı.

VALİLİĞİN ÖNERİLERİ

Kaplan, “Daha önce valilik ve emniyet kanallarıyla saldırı ve tehditler konusunda uyarı alıyorduk. ‘Dikkatli olun’, ‘Güvenliğinize dikkat edin’ diyorlardı. Ama bu görüşmede valilik bize somut önerilerle geldi” dedi.

PSAKD başkanı, valiliğin kendilerine, “Güvenlik personeli alın, biz sertifika verelim. Belediyelerden isteyin. Biz bununla ilgili belediyelerle görüşelim, yazı yazalım, x-ray cihazı temin edelim” gibi öneriler yaptığını aktardı.

Görüşmede tehdit altındaki Alevi kurumlarını tespit edecek bir heyet kurulmasına karar verildiğini söyleyen Kaplan, bu heyet içerisinde Alevilerin çatı örgütü ABF’den de bir yöneticinin bulunmasına karar verildiğini söyledi.

‘TÜRKİYE İÇ SAVAŞ RİSKİ ALTINDA'

Güvenlik personeli atanmadığını, polis veya jandarmanın kapıda beklemeyeceğini, yalnızca talep etmeleri durumunda güvenlik alınacağını söyleyen Kaplan şunları söyledi: “Bize sürekli ‘Risk altındasınız, tedbir alın’ diyorlardı. Türkiye’nin şu anda iç savaş riski altında olduğunu düşünüyoruz. Bir cemevinin bombalanması iç savaş tehdidi değildir ama cemevi ardından bir caminin bombalanması, işte bu bizim için risk teşkil eder. Bunu aktardık valiye. Bunu engellemek devletin görevidir.”

kaynak yeniçag

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DELİĞİN İÇİNDEN ÇIKARDIKLARI ŞEYİ GÖRÜNCE HAYRET EDECEKSİNİZ. Usta gazeteci ‘dün, sarayda çok konuşulan o rüyayı’ yazdı: Canları çok sıkkın..ve bu yazı dogru çıktı 17 Oyuncunun Rolleri Gereği Geçirdikleri Şaşırtıcı Değişim Okullarda skandal gelişme