Ana Sayfa
17 Nisan 2017 ( 487 izlenme )
Reklamlar

AKP’NİN ‘1 MÜHÜRSÜZ OY’ SEÇİM TEKRARI

AKP’NİN ‘1 MÜHÜRSÜZ OY’ SEÇİM TEKRARI

Referandumunda 2 buçuk milyon mühürsüz oy itirazları devam ederken 2014'teki seçimlerde, Bitlis'in Güroymak ilçesindeki sandıkta 'sadece bir mühürsüz zarfla' oy verildiği tespit edilince AKP'nin itiraz edip, ilçedeki seçimi iptal ettirdiği akıllara geldi.

AKP’nin ‘1 mühürsüz oy’ seçim tekrarı

17 Nisan 2017 Pazartesi 13:47

Ülkenin geleceğini belirleyecek anayasa ve sistem değişikliği referandumunda sonuçlardan çok itirazlar konuşulmaya devam ediyor.

‘Evet’ oylarının 1.379.846 farkla önde çıktığı seçim sonuçlarında, 2.500.000 mühürsüz oy pusulası olduğu iddiaları seçimlere gölge düşürdü.

‘Hayır cephesinin’, seçimin sonucunu doğrudan etkileyebilecek bu itirazları karşısında YSK’nın henüz devreye girmemesi ve oylama sırasında “mühürsüz oylar geçerli kabul edilecektir” kararı vermesi akıllara 2014 seçimlerinde yaşanan itirazları getirdi.

AKP’NİN ‘1 OY’ İTİRAZI SEÇİM TEKRARLATMIŞTI

Sözcü'den Kubilay Aydın'ın haberine göre, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde yapılan seçim sonucuna AKP tarafından itiraz edilmişti. 4 kez yapılan itirazlara rağmen bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullanıldığını belirleyen Bitlis İl Seçim Kurulu, seçimi iptal ederek 1 Haziran 2014’te tekrarlanmasını kararlaştırmıştı.

İTİRAZ SÜRECİ NASIL GELİŞMİŞTİ?

BDP’li Mehmet Emin Özkan, 44 sandıktan 4522 oy alarak AKP’li Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçerek seçimi kazanmıştı. Ancak AKP seçim sonucuna itiraz etti, “sandıklar yeniden sayılsın” dedi. 4 kez sayılmasına rağmen seçim sonucu değişmeyince ve bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullanıldığı tespit edildi ve İl Seçim Kurulu AKP’nin itirazını kabul ederek seçimleri iptal etti. Tekrarlanan seçimde de BDP’nin adayı yarım puan farkla seçimi kazanmıştı.

Şimdi ise milyonlarca oyun aynı durumda olduğu iddia ediliyor ve YSK’nın bu konuda ne yapacağı merak ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siyaset Hayatında Adlarından Çokça Söz Ettiren 15 Siyasetçinin Çocukluk Fotoğrafı Böyle giderse tükenecekler Tısrtım bu ne ya Karşı Cinsi Zorlanmadan Etkileri Altına Alabilen Kişilerin 6 Ortak Özelliği