Ana Sayfa
20 Nisan 2017 ( 845 izlenme )
Reklamlar

AKP’de Saray’ı kızdıracak analiz : Eyalet açıklaması yanlıştı, Kılıçdaroğlu başarılıydı

AK Parti, MYK ve MKYK’da, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifi ile ilgili   referandum sonuçlarını  masaya yatırdı.  Yüzde 55 beklentisinin neden 51.4 geldiğinin nedenleri , “eyalet açıklamaları milliyetçi oylarını etkiledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘diktatörlük gelecek’ propagandası etkili oldu. İyi propaganda yapamadık” olarak gösterildi

AKP’de,  referandum sonuçları MYK ve MKYK toplantılarında masaya yatırıldı. Önceki gün Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığı’nda toplanan MYK ve MKYK toplantılarında ayrıca bundan sonraki süreçlerde neler yapılacağına ilişkin yol takvimi de istişare edildi.

SÖYLEMLER ETKİLEDİ, KILIÇDAROĞLU BAŞARILIYDI

Toplantılarda, referandum sonuçlarının daha yüksek gelmesi gerektiği görüşleri  yapıldı. Referandumla ilgili söylemlerin sert olduğu, özellikle son bir haftada “eyalet” ile ilgili açıklamaların milliyetçi oylarını etkilediği görüşleri ağırlık kazandı.  Karşı tarafın yani muhalefetin, “neden hayır” propagandasını, AK Parti’nin, “evet” inden daha iyi anlattığı eleştirilerinin yapıldığı öğrenildi.

ÖZELEŞTİRİ: BU İŞİN PROPAGANDASI İYİ YAPILMADI, EYALET AÇIKLAMASI BÜYÜK HATAYDI

MKYK toplantısında, referandumun sonucunun daha yüksek gelmemesinin, “evet” oylarının bıçak sırtı geçmesi tartışıldı. AK Parti MKYK üyeleri özeleştiri getirerek şu görüşleri dile getirdiler:

“Bu işin propagandası iyi yapılmadı.  Kararsız ve milliyetçi seçmene bu işi iyi anlatamadık. Söylemler etkili oldu. Eyalet açıklamaları büyük hataydı. MHP ile  çıktığımız bu yolda, MHP tabanının oylarını almaya çalışırken, bu açıklamalar kararsız MHP seçmenini ‘hayır’ oyu kullanmaya yöneltti.  Belediyelerin  bölge halkıyla olan ilişkileri de etkiledi.”

DİKTATÖRLÜK  PROPAGANDASI İYİ TUTTU

Öte yandan, toplantıda, yüzde 48’lik “hayır” oyunun CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısı olarak gösterildi.  Kılıçdaroğlu’nun, “bu anayasa değişikliği ile tek adam, tek adam diktatörlüğü getirilecek” propagandasının tuttuğu, AK Parti’nin de seçmene bunun aksini iyi anlatamadığı görüşlerinin ağırlık kazandığı öğrenildi.

51.4 BAŞARILI BİR SONUÇ AMA DAHA YÜKSEK OLABİLİRDİ

AK Parti toplantılarında 51.4’ü başaralı bulanlar  da oldu, “daha yüksek bir sonuç da çıkabilirdi” diyenler de.

51.4 sonucunu başaralı bulanlar özetle, “başkanlık sistemi gündeme gelmeden yapılan anketlerde seçmen yüzde 35 ‘evet’ diyordu, yüzde 65 ise ‘hayır’ diyordu.  Bu oranın anayasa değişikliğinin gündeme gelmesinden sonra bu oranın yüzde 51’e çıkması başarılı bir sonuç. Halk hiç bilmediği bir sisteme ‘evet’ dedi. Bu sonuç AK Parti açısından başaralı” şeklinde görüşler de  dile getirildi.

SONUÇLAR BÖLGE BÖLGE ANALİZ EDİLECEK

AK Parti, evet oylarının beklentinin altında gelme nedenlerini bölge bölge araştıracak. Neden ve sonuçlar rapor haline getirilecek.  Varsa sorunlar telafi edilmeye çalışılacak. Toplantıda ayrıca asıl sınavın 2019’da yapılacak başkanlık seçiminde olacağı görüşleri de dile getirildi. Bu referandumda yaşanan sorunların 2019’da yapılacak başkanlık seçiminde yaşanmaması için, sorunların tek tek analiz edilmesi gerektiği görüşleri benimsendi.

SÖYLEMLER DEĞİŞECEK

MKYK toplantısında ayrıca bundan sonraki söylemlere dikkat edilmesi gerektiği, “hayır” ve “evet” diye ayırmanın yanlış olacağı görüşleri yapıldı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoganın böyle içten güldüğünü ilk kez gördükte ama gülmesine neden olan konu tuhaf Ortalığı karıştıracak Bahçeli iddiası Tecavüze göz yuman okul yönetimi bu fotoğrafları da görmezden gelmiş!.. Tecavüze göz yumana bir günlük maaş kesintis Yigit bulut açık açık akpyi tehdit ediyor