Ana Sayfa
01 Mayıs 2017 ( 1273 izlenme )
Reklamlar

AKK’de yeni düzenleme: 649 TL ek tarife ücreti isyan ettirdi

AKK’de yeni düzenleme: 649 TL ek tarife ücreti isyan ettirdi
İnternette adil kullanım kotası (AKK) için yeni düzenleme başladı. Saat 02.00 – 08.00 arası indirilen veriler kullanıcıların kotasından sayılmayacak. Ancak kotayı aşan kullanıcıya ek tarife ücretlendirmeleri internet kullanıcısını isyan ettirecek.
İnternet kullanıcısı sevinmişti ama bu fiyatlar can yakıyor!

Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) yeni düzenleme hayata geçti. Buna göre saat 02.00-08.00 arası indirilen datalar kullanıcıların Adil Kullanım Kotası’ndan sayılmayacak. Adil Kullanım Kotası’nın aşılması durumunda ise hızın düşmesini istemeyenler internet sağlayıcılarından yüksek ücretlere ekstra GB satın almak zorunda kalacak.
Modemin fişini çekmeye hazır olun!
AKK sonrası internet hızlarına da düzenleme gelirken 31 Aralık 2018’de adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor. Bazı şirketler yeni AKK düzenlemesine göre paketlerini satışa sundu. Kotayı aşan 1 TL ödeyecek. Turksat AKK aşımında GB başına 2 TL tahsil edileceğini açıklayınca internet kullanıcıları isyan etti. Zira kotayı aşan kullanıcılar 129 TL’den 649 TL’ye kadar dudak uçuklatan tarifelerle fiyatlandırılacaklar.

Türksat Uydu Net’in fiyatları can yakıyor
Uydunet BTK’nın kararının ardından yeni tarifesini yayınladı. GB başına 2 TL ödeneceği belirtilen Türksat Uydunet’in yeni tarife tablosunda fiyatlar can yakıyor. Öyle ki adil kullanım kotasını aşan internet kullanıcıları 129 TL’den 649 TL’ye kadar uçuk rakamlara ücretlendirilecek. İnternet kullanıcıları sosyal medyada Uydunet’in tarifesine isyan etmiş durumda. Şikayetlerin yapıldığı BTK’nın bu konuda nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.
İşte Uydunet’in dudak uçuklatan tarifesi:


TurkNet kota uygulamasını ücretsiz olarak kaldırdı
Alternatif telekom operatörü TurkNet, kendi aktif altyapısındaki müşterileri için AKN uygulamasını ücretsiz olarak kaldırdı. Şirket, 150 GB AKN limitsiz internet, 100 mbps’ye kadar hız, ayda 1000 dakika telefon görüşmesini bir arada 59.99 TL’ye taahhütsüz sunuyor. Bu özellikleriyle hıza ve sunduğu hizmete göre en iyi fiyatı TurkNet veriyor. Üstelik ek GB ücretleri de yok.
Doping 44.90 TL’den başlıyor
Millenicom’un alternatif sabit internet sağlayıcısı Doping, ‘Aile Boyu Hızlı İnternet Kampanyası’nda hız limitini ve AKN’yi kaldırdı. Saat 01.00–19.00 arasında altyapının desteklediği en yüksek hızda AKN’siz internet 100 mbps’ye kadar 44.90 TL’den başlayan fiyatla sunuluyor.
Birçok servis sağlayıcı hazırlıksız yakalanmış görünüyor
D-Smart, Türk Telekom ve Vodafone, henüz AKN’siz paketlerini açıklamadı. Ancak bu iki şirket, AKN’siz paketler üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Bu paketlerin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.
GB başına ek ücret
Örneğin; 35 GB’lık paket aldınız ve kotayı bitirdiniz. Yeni aboneler, 35 GB’ın üzerine harcadığı her GB için ücret ödeyecek. Yani tıpkı mobil iletişim hatlarında olduğu gibi ücretlendirmeler satın aldığınız paketin üzerine eklenecek. Eski aboneyseniz AKK kapsamında hızınız düşürülerek, ama aynı paket üzerinden internet bağlantınızı kullanacaksınız. Kotayı aşan GB başına ödeyecek.
Mobil için asgari hız 128 kbit/s
BTK tarafından alınan kararla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart’ta uygulanmaya başlandı.
Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKK’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi.
Buna göre, 16 Mbit/s hızında AKK’li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek. AKK uygulaması, 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cüppeliden refarandum duası Unutulmazlardan.. Erdoganın korumaları protestolar icin tuhaf sesler çıkararak bastırması Isırgan Otu Kiraz Sapı Kürü Erdal inönüden ders niteliginde vergi konuşması izle paylaş